Konferencja Monastic Life in Lithuania: History and Perspectives
W dniach 30-31 maja 2024 r., z okazji 400. rocznicy założenia klasztoru benedyktynów w Kownie, w ramach programu badawczego na realizację tematu „Stosunki Kościoła z państwem i społeczeństwem na Litwie” Vytautas Magnus University zorganizował międzynarodową konferencję naukową, której celem było przedstawienie nowych badań historycznych dotyczących życia monastycznego na Litwie i jego perspektywy.
Międzynarodowa konferencja była doskonałą okazją do upamiętnienia 400-lecia klasztoru benedyktynów w Kownie. Choć fundacja klasztoru w Nieświeżu trwała od 1621 do 1627 r., to oficjalny akt erekcyjny Andrzej Skorulski, szlachcic z Wielkiego Księstwa Litewskiego podpisał już 28 listopada 1624 r. Datę tę uważa się za moment założenia klasztoru w Kownie.
Nasz zespół reprezentowała dr hab. Anna Penkała-Jastrzębska, która zaprezentowała referat zatytułowany „“Loué soit le très-saint Sacrement” – monastic life in the eighteenth-century Benedictine Monastery in Warsaw in the light of correspondence of Maria Augustyna Radziwiłłówna”