O projekcie
Badania nad dworami kobiecymi w epoce saskiej otwierają zupełnie nową ścieżkę poszukiwań naukowych w polskiej historiografii, która w nauce europejskiej cieszy się od lat wielkim powodzeniem. Fakt zaniedbania tak ważnego problemu badawczego na gruncie polskim otwiera szansę na podjęcie gruntownych, pogłębionych i całościowych badań nad zagadnieniem struktury, organizacji i funkcjonowania dworów szlacheckich, w tym przede wszystkim zupełnie niezbadanego zagadnienia dworów kobiecych, które pełniły istotną rolę w procesie kreowania polityki, gospodarki, więzi klientalnych i patronatu kulturowego.
Kluczowym zagadnieniem badawczym projektu jest wykazanie kwestii dotyczących –powstania, struktury i funkcjonowania szlacheckich dworów kobiecych oraz kobiecych działań nie tylko w zakresie patronatu i własnych grup interesu, ale także w sferze wychowawczej, edukacyjnej i społecznej (np. salony towarzyskie i literackie czy dwory arystokratyczne).
Szczególnym celem badawczym projektu jest również analiza szeroko pojmowanego mecenatu dworskiego i sfery kultury materialnej, a w ślad za tym określenie zagadnienia standardu życia codziennego kobiecych dworów epoki saskiej.
Za oryginalnością̨ i potencjałem badań przemawia fakt, że tak szeroko nakreślone cele badawcze mają w efekcie dać holistyczne ujęcie omawianego zagadnienia i jego gruntowną, wyczerpującą analizę, co dokonane zostanie w oparciu o obszerny i niewykorzystany dotychczas przez badaczy materiał źródłowy, dostępny w polskich i zagranicznych archiwach. Badania mają charakter prekursorki i innowacyjny, a szansę na nowatorskie ujęcie tematu i pokazanie specyfiki różnorakich działań kobiecych, życia szlacheckiego dworu kobiecego i procesu jego ewaluacji, umożliwia zastosowanie nie tylko tradycyjnych metod
badawczych, ale i wykorzystanie badan interdyscyplinarnych.