Branicka Katarzyna Scholastyka z Sapiehów
Katarzyna Scholastyka z Sapiehów Branicka (zm. 1720), wojewodzina podlaska
Rodzice: wojewoda wileński Kazimierz Jan Sapieha (zm. 1720), i Krystyna Barbara z Hlebowiczów
Mąż: (od 1686 roku) starosta brański Stefan Mikołaj Branicki (zm. 1709), późniejszy wojewoda podlaski
Dzieci:
- Jan Klemens (zm. 1771), późniejszy hetman wielki koronny i kasztelan krakowski
- Krystyna (późniejsza Sapieżyna),
- Konstancja (późniejszej Sedlnicka),
- Elżbieta (1 voto Potocka, 2 voto Tarłowa)
- Urszula (późniejsza Lubomirska)
Katarzyna Scholastyka z Sapiehów Branicka z zaangażowaniem włączała się w sprawy funkcjonowania majątku i administrowania posiadanymi dobrami. Wymieniała korespondencję z osobami zatrudnionymi na dworze, nadzorując zarówno sprawy majątkowe, jak i codzienną aprowizację majątku. Katarzyna Scholastyka była też aktywną patronką dla wielu ośrodków sakralnych. Prywatne fundusze przeznaczyła chociażby na kościół w Białymstoku i klasztor dominikanów z Choroszczy. W kościele w Białymstoku ufundowała też dla męża nagrobek, gdzie pochowane zostało jego serce. Zmarła w 1720 roku.
Dwór:
Małżonkowie utrzymywali kilka okazałych rezydencji. Główną siedzibą małżonków pozostawał jednak Białystok. W latach dziewięćdziesiątych XVII wieku Branicki zlecił przebudowę znajdującej się tam rezydencji Tylmanowi z Gameren. W tym okresie intensywne prace budowlane prowadzono też na dworze pary w Tykocinie. Na początku XVIII wieku Braniccy zakupili jeszcze Choroszcz od Jerzego Wandalina Mniszcha.
Szerzej o postaci:
- Nieciecki, Monument serc Stefana Mikołaja i Katarzyny Aleksandry Branickich w Białymstoku „Biuletyn Konserwatorski Województwa Białostockiego”, 1997, nr 3, s. 7