logo Narodowe Centrum NaukiProjekt realizowany w ramach grantu badawczego finansowanego ze środków Narodowego Centrum Nauki nr UMO-2021/41/B/HS3/00253

Denhoffowa Lukrecja Katarzyna z Radziwiłłów 1v Grudzińska

Lukrecja Katarzyna Radziwiłł, Leybowicz, Hirsz (1700-post 1785). data:1747-1758. Inwent. no: Gr.Pol.10095/108 MNW.

Lukrecja Katarzyna z Radziwiłłów (zm. 20 VIII 1716) Grudzińska 2v. Denhoffowa

Rodzice: Anna Marianna z Połubińskich (zm. 2 X 1690) i Dominik Radziwiłł (1643-1697)

pasierbica Anny Krystyny z Lubomirskich (zm. 1701)

Mąż: Mikołaj Wiktoryn Grudziński(zm. 1704), starosta golubski

Dzieci: Marianna Grudzińska (zm. 1725) późniejsza Duninowa, regentowa koronna

Denhoffowa Lukrecja Katarzyna z Radziwiłłów 1v Grudzińska  w lutym 1696 r. została trzecią żona Mikołaja Wiktoryna Grudzińskiego (zm. 1704), starosty golubskiego, co wywołało zgorszenie na dworze królewskim, gdyż małżeństwo zostało zaaranżowane pod przymusem jej macochy. Królowa Maria Kazimiera miała za złe Annie Radziwiłłowej, że pozbyła się z domu pasierbicy i wydała ją za starca, para królewska nie pojawiła się nawet na przenosinach, zapomniano też zaprosić fraucymer górny na wesele. Ze związku tego urodziło się troje dzieci – dwóch wcześnie zmarłych chłopców i córka Marianna Grudzińska (zm. 1725) późniejsza Duninowa, regentowa koronna. Po śmierci Grudzińskiego Lukrecja Katarzyna długo zwlekała ze zgodą na kolejne małżeństwo. Długi męża i jego dwóch poprzednich żon – Domiceli ze Szczawińskich 1v. Lubomirskiej, a zwłaszcza Zofii Barbary z Sapiehów (zm. 1694) spowodowały, że musiała wyprzedawać rodzinne srebra i biżuterię, by je spłacić. „Siła potraciła Sapieżanka sryber i klejnotów żony pierwszej [Domiceli ze Szczawińskich 1v. Lubomirskiej], a mnie to płacić przyjdzie Szczawińskim” – skarżyła się Adamowi Mikołajowi Sieniawskiemu (1660-1726), hetmanowi wielkiemu koronnemu, swojemu krewnemu. Dopiero w 28 IV 1713 r. poślubiła Fryderyka Józefa Denhoffa, podczaszego litewskiego, a ślub odbył się w Warszawie. Małżeństwo nie trwało długo, gdyż w 1716 r. Lukrecja Katarzyna zmarła na żółtaczkę.

Dwór:

Zamieszkiwała głównie w swoich majątkach w Golubiu i w pałacu w Szymanowie na Mazowszu, własności pierwszego męża Mikołaja Grudzińskiego, starosty golubskiego, a następnie jej spadkobierczyni córki Marianny z Grudzińskich Duninowej, regentowej koronnej,  a później wnuczki Barbary z Duninów Sanguszkowej. Pałac w Szymanowie obecnie nie istnieje, w jego miejsce został wzniesiony w latach 1898-1902 inny obiekt dla Konstantego Lubomirskiego według projektu architekta Konstantego Wojciechowskiego. Obecnie pałac jest siedzibą Zgromadzenia Sióstr Niepokalanek

Szerzej o postaci:

1. U. Kicińska, Political activity of widows as an example of shaping cliental dependencies in the second half of the seventeenth and eighteenth centuries, Theatrum historiae 24 (2019) LINK